מדוע להתגייר?

מדינת ישראל מוגדרת כמדינה יהודית שהוקמה מחדש עבור העם היהודי, שהיה ללא ארץ וללא מדינה כ-2000 שנה מאז חורבן בית שני. עם ישראל חזר לביתו המקורי להמשיך את המסורת היהודית העתיקה שלו.  אם תתגייר תוכל להשתלב באמת בחברה הישראלית, ותרגיש חלק מתחייתו של העם המיוחד הזה.

במדינת ישראל על פי חוק הנישואין והגירושין ליהודים הם רק על פי ההלכה היהודית אם תתגייר תוכל להתחתן עם יהודי/ה.

אם אתה בן או נכד ליהודי והגעת לארץ מכוח חוק השבות, ואתה מרגיש בתוכך כיהודי, אבל אינך יהודי על פי ההלכה הגיור ישלים לך את הזהות היהודית, ואז תהיה יהודי לכל הדעות.

על פי האמונה היהודית – "כל ישראל יש להם חלק לעולם הבא". כלומר, העולם הזה הינו רק מבוא לעולם האמיתי שבא אחרי המוות, ועל פי המסורת היהודית כל יהודי באופן עקרוני כל יהודי מעצם היותו יהודי "זכאי" לחלק בעולם הבא.

 מדוע להשתתף בקורס גיור?

הגיור איננו רק מסמך רשמי שהינך יהודי, הגיור הוא שינוי זהות. על פי המסורת היהודית גר שהתגייר הוא כמו אדם שנולד מחדש. מטרת הקורס היא שתדע מה הם זכויותיך והחובות המוטלות עליך כיהודי, שתכיר את האמונה וההיסטוריה של העם שאליו אתה מצטרף.

בסופו של הקורס תעמוד למבחן מול בית הדין הרבני ורק בעזרת הכלים והידע שנרכשו בקורס תוכל לעבור את הבחינה.

 כיצד אהיה בטוח שאעבור את הגיור? שמעתי על הרבה אנשים שלא עוברים.

הקורס שלנו מכוון מראש על מנת לעבור את ההליך. דרכי ההוראה, הליווי והתהליך כולו מכוונים לכך שכל מועמד יהיה מוכן ב-100% לגיור. הצוות יעשה כל מאמץ כדי לסייע לכם להצליח בתהליך וידריך אתכם לפרטים מה עליכם לעשות בכל שלבי התהליך.

 התחלתי ללמוד גיור בעבר במכון אחר ולא סיימתי, או סיימתי ולא עברתי את המבחן, האם אתם יכולים לסייע לי? האם אני יכול ללמוד אצלכם מחדש?

אנחנו בהחלט יכולים לסייע לך להתגייר. על מנת לבדוק מה צריך לעשות, יש צורך להיפגש עם מנהל מכון הגיור בהרצליה אשר פויכטוונגר, ואנחנו נבדוק האם צריך קורס חדש, הפנייה למשפחה/קהילה מאמצת, לימוד יחידני או פתרון יצירתי אחר.

 היתרונות בקורס שלנו?

בקורס שלנו יינתן יחס אישי לכל מועמד.

האנשים שמלווים את הקורס מתגוררים וחיים באזור בו הקורס מועבר ומכירים המון משפחות חמות באזורים הללו כך שההשתלבות שלכם בקהילה הדתית, ומציאת משפחה מאמצת תהיה קלה בהרבה מהנעשה בקורסים אחרים.

גם אחרי הקורס אנחנו מלווים אתכם עד לגיור בפועל וקבלת תעודת ההמרה. כמו כן אנחנו מציעים מסגרות המשך ללימוד יהדות והתקדמות לפי התאמה אישית אחרי הגיור.

 שמעתי שצריך משפחה מאמצת. מה זה? למה?

משפחה מאמצת היא משפחה דתית מאזור מגוריכם, שאתם מכירים או שאנחנו מכירים לכם. המשפחה מאמצת עוזרת לכם לצעוד את השלבים הראשונים בתוך הקהילה שומרת המצוות. אתם מתלווים אליהם לבית הכנסת, סועדים אצלם סעודות שבת, וחוגגים איתם את החגים. דרך המשפחה המאמצת תראו איך ליישם את מה שלמדתם בקורס בנושאים כמו: כשרות, בישול בשבת, הטקסים הדתיים (קידוש, הבדלה, ליל סדר, זמירות שבת, זימון ועוד( בסופו של התהליך המשפחה המאמצת צריכה לתת עליכם המלצה לבית הדין. בהמלצה הם יכתבו כמה הם מכירים אתכם, את ההתרשמות הכללית מכם והאם להערכתם אתם השתלבתם בחברה שומרת המצוות.

 איך מוצאים משפחה מאמצת?

אם יש לכם חבר או שכן שומר מצוות (עדיף עם ידע רחב ביהדות) שתוכלו להסתדר אתו זהו הפתרון הטוב ביותר, ואנחנו נדריך אותם מהו התפקיד שלהם.

אם אינכם מכירים אף אחד, או שאתם מתביישים לפנות למישהו, אנחנו בצהר מחזיקים מאגר של משפחות שמוכנות להיות משפחה מאמצת. המשפחות מודרכות על ידינו, ויש להם כבר ניסיון, המשפחות מאוד נחמדות ורוצות לעזור לכם בתהליך.

 אני חושש מהמבחן בפני בית הדין, למה אי אפשר להיבחן בכתב?

קודם צריך לדעת, שהדיינים שנבחרו לשמש כדייני גיור הם הדיינים הכי נחמדים שקיימים. הרבנות הראשית בגלל הרגישות של נושא הגיור סיננה את דייני הגיור על מנת להבטיח לך שלא תיכשל בגלל פחד מהדיין.

המטרה בבחינה בעל פה היא ההתרשמות הכללית ולא מדידת הידע בצורה כמותית. ולכן אי אפשר להיבחן בכתב.

 טקס הגיור – מה אצטרך לעבור שם?

הגיור מחולק לשלשה חלקים:

קבלת מצוות בפני בית הדין: באם עברתם את הבחינה, הדיינים יבקשו מכם להצהיר על האמונה שלכם באל אחד ושאתם מקבלים את המצוות.

טבילה: מתאמים תאריך עם המקווה ושליחי בית הדין. נשים טובלות עם חלוק רחב לשמירה על הצניעות.

ברית מילה: גברים צריכים לעשות ברית מילה. אם כבר עברת ברית מילה בגיל צעיר יטיפו לך טיפת דם קטנה באמצעות מחט סטרילית באותו מקום.

 אני חושש ללכת לבית כנסת – אני מפחד שארגיש לא שייך, ובכלל מי ידריך אותי?

אינך צריך לחוש לא שייך, בית הכנסת הוא מקומה של התפילה, והתפילה שייכת לכל בני האדם שמאמינים.

רוב בתי הכנסת הם מכניסי אורחים והאנשים שם הם אנשים לבביים שמקבלים כל אדם שרוצה להתפלל לה'

בדרך כלל, אם ישימו לב שאתה קצת מבולבל, ייגש אליך מישהו מהמתפללים הקבועים ויסייע לך בתפילה, ניתן גם לפנות לאחד מן האנשים בבקשת עזרה.

אם אתה עדיין חושש אז את המפגשים הראשונים עם בית הכנסת תעשה בעזרת המשפחה המאמצת שתדריך אותך בשמחה רבה.